Vlagyimir Putyin nyitott a párbeszédre Volodimir Zelenszkijjel | Demokrata

Peszkov kifejtette, hogy a megállapodások jogi keretezése körüli viták intenzív eszmecserék tárgyát képezi, különös figyelmet fordítva arra a tényre, hogy Zelenszkij legitimitása nem mentes a kérdőjelektől.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy a hosszú távú és átfogó ukrajnai megoldás megvalósítása elképzelhetetlen az összeurópai biztonsági szempontok figyelembevétele nélkül. Kifejtette, hogy Oroszország, szemben Ukrajnával és Európával, "a kezdetektől fogva" a békefenntartás iránt elkötelezett.
Kijelentette, hogy Moszkva Ukrajna EU-tagság iránti törekvését Kijev "szuverén jogaként" értékeli, mivel az Európai Unió gazdasági jellegű, nem pedig katonai szövetség. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Oroszország figyelemmel fogja kísérni a lehetséges európai "közös védelmi tervek" kialakulását.
Kiemelte, hogy Oroszországnak a "különleges hadművelet" során fontos, hogy megvalósítsa kitűzött céljait, és ehhez a békés megoldásokat tartja a legfontosabbnak.
Alekszandr Grusko, az orosz külügyminiszter-helyettes, a TASZSZ hírügynökségnek adott interjújában határozottan elutasította az uniós országok részvételét az ukrajnai konfliktus rendezéséről folytatott tárgyalásokban. Kifejtette, hogy jelenleg nincsenek arra utaló jelek, amelyek áttörést sejtetnének az Oroszország és Európa közötti kapcsolatokban.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője keddi sajtótájékoztatóján határozottan megerősítette Oroszország álláspontját, miszerint Ukrajna NATO-tagsága teljes mértékben elfogadhatatlan Moszkva számára. Kiemelte, hogy ez a lépés komoly veszélyt jelent Oroszország biztonságára, és súlyos következményekkel járhat Európa számára. Zaharova az orosz-amerikai magas szintű kapcsolatokra utalva megjegyezte, hogy ezek a fejlemények "valóságos hisztériát" váltanak ki az euroatlanti ruszofób körökben. A Nyugat reagálását pedig idegesnek és a pánik határán mozgónak jellemezte.
Zaharova arra is figyelmeztetett, hogy az európai elit számos képviselőjének visszaüthet a Kijev "bűncselekményeiben" történt szerepvállalása.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az X nevű közösségi hálózaton azt írta, hogy az EU legvehemensebb, végsőkig háborúpárti országai egy "Trump-ellenes internacionálét" hoznak létre. Rámutatott, hogy miközben ezek az államok Párizsban tanácskoztak, Zelenszkij parancsot adott arra, hogy csapást mérjenek a nemzetközi Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium amerikai olajat szállító létesítményére.
"A mai Európa, az EU keretein belül, egy ravasz és beteg öregasszonyként jelenik meg, aki mindenáron megpróbálja fiatalos és vonzó külsőbe burkolni magát. Ennek az Európának a kora már végleg letelt."
Kifejezte nézeteit azzal kapcsolatban, hogy az "öreg kontinens" gyenge, nem igazán vonzó, és senki sem kíváncsi rá, ha nem saját magáról van szó.