A World Vision Románia legfrissebb jelentése szerint a vidéki területeken élő gyermekek 93%-a tapasztalt iskolai zaklatást tavaly, ami aggasztó jelenség. - AGERPRES
Bukarest, január 30./Agerpres/ - A vidéki gyermekek több mint 93 százaléka szenvedett el legalább egyszer zaklatást az iskolában 2024-ben - derül ki a World Vision romániai szervezetének csütörtökön közzétett felméréséből.
A béke és erőszakmentesség iskolai napja alkalmából az alapítvány örömmel jelentette be, hogy februárban 900.000 eurós értékű programot indít az iskolai erőszak visszaszorítására. A program megvalósítása érdekében tavaly elindított SAVE (School Anti-Violence Ecosystem) pályázat keretében, uniós társfinanszírozással, 35 civil szervezet kapott támogatást. Ezzel a kezdeményezéssel az alapítvány célja, hogy egy biztonságosabb és támogatóbb iskola környezetet teremtsen, ahol a diákok békében és erőszakmentesen tanulhatnak.
A Vidéki gyermekek jólléte című jelentés szerint a szóbeli erőszak az agresszió fő formája, amelyet a gyermekek az iskolai környezetben tapasztalnak. Az esetek körülbelül egyharmadában (31 százalék), amikor a gyerekeket nyilvánosan megalázták, megszégyenítették az osztálytársak előtt, a tanár volt az 'agresszor'.
A legfrissebb közlemény alapján a szülők 43 százaléka és a gyermekek 29 százaléka arról számolt be, hogy a zaklatás bejelentése után semmilyen intézkedés nem történt. Az általános és középiskolás diákok 40 százaléka pedig nem tudja, hogy az iskolájában van-e tanácsadó. A tanárok 37 százaléka úgy véli, hogy nem rendelkezik megfelelő képesítéssel az erőszakot elszenvedett gyermekek azonosításához. Az iskolai zaklatásokkal kapcsolatosan csak a tanárok 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy tisztában van a szükséges lépésekkel - áll a felmérés eredményeiben, amelyeket az alapítvány tárt a nyilvánosság elé.
'Már tudjuk, hogy a legtöbb diák (több mint a felük) az osztályfőnökének szólna, ha bántalmazást észlelne környezetében, egyharmaduk az osztálytársaival vagy az iskolaigazgatóval beszélne erről, és csak egynegyedük fordulna a szüleihez. Az iskolában a gyerekeknek biztonságban kell érezniük magukat, és tudják, hogy meghallgatják és megértik őket, ha nehézségeik vannak' - fogalmazott Mihaela Nabăr, a World Vision romániai szervezetének vezérigazgatója.
Az alapítvány vezetője hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen egy olyan oktatási környezet létrehozása, amely a tisztelet és empátia alapjaira épül. Itt a gyermekek félelem nélkül fejlődhetnek, mivel a zaklatás és megaláztatás elkerülhető, és a beavatkozások szükség esetén gyorsan történnek. Ehhez arra van szükség, hogy az iskolákban olyan szakemberek dolgozzanak, akik támogatják a tanárokat, és segítenek egy biztonságos és támogató oktatási ökoszisztéma kiépítésében.
A World Vision SAVE-programja keretében 35 civil szervezet valósít meg projekteket az ország 20 megyében. Ezek a szervezetek az erőszak különböző megnyilvánulásainak megelőzésére és felszámolására összpontosítanak, különösen az iskolai környezetben.
Az említett programok között megtalálhatók a klasszikus tájékoztató és képzési formák, mint például műhelymunkák, tanórák és szülői találkozók. Ezen túlmenően innovatív és interaktív események is gazdagítják a palettát: művészeti kiállítások, kreatív versenyek, ahol videók, szlogenek, rajzok és egyéb alkotások révén lehet nevezni; (báb)színházi előadások; valamint virtuális valóság eszközök alkalmazása. Emellett oktatási platformok fejlesztése és tanulmányutak is szerepelnek a programban, célul tűzve a tudás bővítését és a közösségi élmények erősítését.
AGERPRES/(RO - szerző: Irinela VIȘAN, szerkesztő: Florin MARIN, HU - szerkesztő: VALKAI Krisztina)