ZAOL - Ukrajna EU-csatlakozása: Milyen következményekkel járhat? Az agrártermékek piacának megnyitása arra utal, hogy milyen változásokra számíthatunk...


A lengyel gazdák is demonstráltak az ukrán terménydömping ellen, végül a rendfenntartóik szétverték a tüntetéseket

Emlékezetes esemény volt, amikor az Európai Bizottság lehetőséget biztosított az ukrán termények ellenőrizetlen beáramlására az uniós piacon. Ez a döntés hatalmas felháborodást váltott ki a gazdák körében, akik Franciaországtól Lengyelországig az utcákra vonultak, hogy tiltakozzanak a helyzet ellen. A probléma gyökere abban rejlett, hogy az uniós egészségügyi és környezetvédelmi normák figyelmen kívül hagyásával özönlöttek a piacra az ukrán áruk. Az Európai Bizottság döntése mögött az a logika állt, hogy az ukrán export ösztönzésével Ukrajna képes lesz saját bevételeit kiegészíteni a nyugati támogatások mellett, ezzel segítve az orosz agresszióval szembeni harcot. A vg.hu elemzése rávilágít, hogy ez a gazdasági problémák sorozata, amely Ukrajna EU-csatlakozásának előszelét jelzi, különösen a gabona-, baromfi- és tojáspiacot érintette, és súlyos károkat okozott az uniós termelőknek.

Ukrajna EU-csatlakozása: már a folyamat kezdete is kedvezőtlen következményeket hozott a terménypiacok számára.

A vg.hu cikke emlékeztet rá: az uniós döntés nyomán Magyarország, Lengyelország és Szlovákia egyoldalú importtilalmat vezetett be, védve ezzel a gazdáikat. Ez viszont nem jelentette azt, hogy ezek az országok megúszták a piacrombolást. A cikk részletesen taglalja az uniós gazdák feláldozásának előzményeit és következményeit, a magyar ellenzék álláspontját és az ukrán reakciókat. Felidézi továbbá Orbán Viktor miniszterelnök helyzetértékelését is, miszerint "Brüsszel tisztességtelenül járt el a magyar és az uniós gazdákkal szemben, amikor egyre szigorúbb szabályokkal növelte a termelők költségeit, és közben versenyre kényszerítette őket olyan, a közösségen kívüli termelőkkel, akikkel szemben semmilyen elvárást nem támasztott".

Related posts